×

Java Eğitimi

jAVA DİLİ TANIM

Java, Sun Microsystems mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanmış açık kodlu, nesneye yönelik, zeminden bağımsız, yüksek verimli, çok işlevli, yüksek seviye, adım adım işletilen (yorumlanan-interpreted) bir dildir.

Yazılım sektöründeki uzmanların yeni teknolojilere, programlama dillerine ve uygulama geliştirme bilgisine hakim olmaları beklenmektedir. Sahir Yazılım, sektörde ihtiyaç duyulan profesyonellerin yetiştirilmesi  amaçlanarak geliştirilen yazılım eğitimleriyle yalnızca program yazmayı değil; açılacak eğitimlerle veritabanı, web ve mobil programlamanın yanı sıra servis mimarisini de öğrenebilirsiniz.

 

Java Nerelerde Kullanılır? Javanın Kullanıldığı Cihazlar

Java programlama dili, bilgisayarlarda, veri depolama merkezlerinde, oyun konsollarında, cep telefonlarında, İnternet uygulamalarında, Blu-ray disk sürücülerde, yeni nesil televizyonlarda kullanılır.

Şirket Masaüstü Bilgisayarlarının %97'sinde Java Bulunuyor

ABD'deki Masaüstü Bilgisayarların (veya Bilgisayarların) %89'unda Java Bulunuyor

Dünya Genelinde 9 Milyon Java Geliştiricisi Var

Geliştiricilerin 1 Numaralı Seçimi

1 Numaralı Geliştirme Platformu

3 Milyar Cep Telefonunda Java Bulunuyor

Blu-ray Disk Oynatıcıların Tümünde Java Kullanılıyor

5 Milyar Java Kartı Kullanılmakta

125 milyon TV cihazı Java kullanıyor

En İyi 5 Orijinal Parça Üreticisi Java ME Kullanıyor

 

NEDEN JAVA

Bir çok insanın Java’yı sevmesinin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Basit Sentaksı: Java dilini sevilir hale getiren öğelerin başta gelenlerin biri şüphesiz basit sentaksı. Bir çok programcıya göre düzenli ve basit sentaks Java'nın geniş kitlelerce sevilmesini sağlıyor.

Platform Bağımsızlığı: En güçlü öğelerden biri de Java'nın hiçbir işletim sistemine bağımlı olmaması. Bu özelliği sağlayabilen başka diller de var tabii ki ama Java bunlar arasında en iyisi ve en konforlusu.

Hızlı Olması: Java'nın platform bağımsızlığını her ne kadar bir sanal makine olan JVM sağlasa da Java hızlı bir programlama dili. Günümüzdeki IDE'ler ile yazdığımız kodları test ederken görüyoruz ki bizi rahatsız edecek seviyede bir yavaşlık yok.(Yavaşlık zaten yok :) )

Çöp Toplayıcı(Garbage Collector): C/C++ vb. dillerde belleği yönetme görevi programı yazan kişiye düşmektedir ve bu diller ile yazılan uyglamalarda belleği temizleme işi unutulursa ya da aksilik yaşanırsa bu hem belleğin gereksiz yere kullanılması hem de uygulamanın verimsiz çalışmasına neden olacaktır. Neyse ki Java dilini geliştirenler bizi pointer ve bellek yönetimi konuları gibi zor konular ile uğraşmaktan kurtarmışlardır :) .

Zengin API Desteği: Java programlama dilini güzel kılan özelliklerinden biri de zengin bir API (Application Programming Interface-Uygulama Programlama Arayüzü) desteği sağlaması. Bu zengin API desteğine giriş/çıkış kütüphanesi, ağ bağlantısı kütüphanesi, xml parse etme kütüphanesi, veri tabanı kütüphanesi örnek olarak verilebilir.

Ücretsiz ve Güçlü IDE Desteği: Günümüzde Java ücretsiz ve güçlü IDE'ler ile kodlanabiliyor. Bu IDE'ler içinde en meşhur olanları Eclipse ve NetBeans. Her iki IDE'de çok iyi ve kullanışlılar. Fakat NetBeans kullanacağınız şeylerin neredeyse tamamı yüklü olarak gelirken Eclipse bir çok şeyin kurulumunu sizden bekler. Bunun yanında ücretli ve güçlü olan bir IDE'de mevcut:IntelliJ Idea. Fakat eğer öğrenci ya da akademisyen iseniz JetBrains sizin için okulunuzun verdiği e-posta adresi ile kampanyaya kayıt yaptırdığınızda ücretsiz olarak sunmakta ve siz de bu IDE'yi de ücretsiz kullanabilmektesiniz. Gerekli işlemler için link:www.jetbrains.com/student/  Ayrıca IntelliJ Idea'yı EAP adı verilen sürümle de ücretsiz kullanabilirsiniz. Onun için gerekli link:https://confluence.jetbrains.com/display/IDEADEV/IDEA+15+EAP

Ücretsiz Olması: Java dilini öğrenip programlar yazabilmek için ihtiyacımız olan iki şey bir bilgisayar ve internet. Bunlara sahipsek ne bir IDE satın almaya ne de uygulama geliştirip yayınlamak için herhangi bir ücret ödemek zorundayız. Örneğin yazdığınız uygulamayı Github, Bitbucket gibi açık kaynağı destekleyen yerlerde ücretsiz bir şekilde yayınlayıp siz de başkalarının birşeyler öğrenmesine vesile olabilirsiniz.

Topluluk Desteği: Java dili ücretsiz olunca hali ile çok fazla kullanıcısı var ve bu da çok geniş bir topluluk desteği getiriyor. Bugün bir çok forumda Java ile ilgili sorduğunuz bir soru kısa zamanda cevaplanabiliyor.

Döküman Desteği: Java'nın topluluk desteği dışında bir de bizzat Oracle tarafından yayınlanan Java dökümanları (JavaDocs) desteği bulunuyor. Bu dökümanlar ile araştırdığınız bir konuyu çabucak kavrayabilirsiniz.

Açık Kaynaklı Olması: Bir programlama dili açık kaynak kodlu ise siz onunla modüller geliştirip şirketlere satabilir ya da ücretsiz verip kullanan şirketlere kullanma desteği sağlayarak para kazabilirsiniz. Buna gerçek hayattan  Çağatay Çivici önderliğinde geliştirilen, web uygulaması geliştirme aracı olan PrimeFaces örnek olarak verilebilir.

Web ve Mobil'de Çok Güçlü Olması: Java'yı harika kılan en güzel özelliklerden biri mobil ve web alanında kullanıcıya büyük imkan ve güç sağlaması. Mobil tarafında Android ile, Web tarafında JSP,JSF,Spring,Hibernate ve daha başka teknolojiler ile çok sağlam uygulamalar yazabilirsiniz.

 

Java Eğitimine Kimler Katılmalı

Kariyerini yazılım üzerine inşa etmek isteyenler

Eğitim içeriklerimiz , öğrencilerimizin yazılım bilgisi olmadığı var sayılarak en baştan işlenmiştir. Yazılım geçmişi olmayan kişiler kursa katılabilirler.

Üniversitenin ilgili bölümünden mezun olanlar(Bilgisayar Müh.,Endüstri Müh., Elektrik Elektonik Müh.,Yüksekokullar...)

Sayısal bölüm mezunları

Lise öğrencileri (Analitik düşünce yeteneğini geliştirme)

 

Java Eğitimi Hedefler

Yazılım  eğitimlerinde ​ana hedef, yazılım dünyasının en popüler programa dillerinden Java 'ya temelden başlanarak,ilgili eğitimin  kendine has tüm incelik ve kurallarıyla öğretmektir.

 

Java Eğitim İçeriği

Java Definition, Programming Definition

Eclipse IDE for Java Developers

Algorithm

Datatypes and Variables

Operators and Expressions

Control Flow Methods

Object-Oriented Programming

Objects and Classes

Inheritance in Java

Interface Classes

Abstruct Classes

Packages

Exception Handling

Input/Output Streams

Introduction to Swing

Database Connection

Introduction to Threads

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP